Kediye Yoğurt Verilir mi?

Birçok kişi kedilere yoğurt vermenin doğruluğunu tartışmaktadır. Kedi sahipleri aslında beslenmeyi çeşitlendirmek için farklı kaynak arayışına girebilir. Bu gibi durumlarda kediye yoğurt verilir mi veya kedi yoğurt yer mi gibi sorular gündeme gelmektedir. Öncelikle kediler yoğurt tüketebilir. Ancak abartılı olmamak kaydıyla sadece yarım yemek kaşığı kadar yoğurt vermeniz yeterli olacaktır. Aşırı yoğurt tüketimi mide problemlerine neden olabilirken ilk defa yoğurt verecekseniz yarım yemek kaşığından daha az bir miktarda tercih etmeniz gerekir. Kedilerin sürekli yoğurt tüketmesi kusma ve ishale neden olabilir. Ayrıca kedilere mutlaka ‘sade yoğurt’ verilmelidir. İçeriğinde yapay tatlandırıcı, şeker veya şurup olan yoğurtların da sağlık sorunlarına neden olacağı unutulmamalıdır.

Yoğurdun Kediler için Faydaları

Kedinizde herhangi bir sindirim problemi veya ishal nöbeti varsa beslenme programına yoğurt ekleyebilirsiniz. Ancak bu işlem için veterinerden onay alınması şarttır. Yoğurttaki canlı kültürler, kedi dostunuzun mide sorunlarını hafifletmeye yardımcı olurken ayrıca sindirim sistemini de sakinleştirir. Kedinizin iştahını da artıran yoğurdun yavru kediler için daha uygun olduğu bilinir. Özellikle de 12 haftadan daha küçük kedilere çok az miktarda olmak şartıyla yoğurt verilebilir. Kedilerin yaşı ilerledikçe laktozu sindirmekte zorlandıkları unutulmamalıdır. Bu yüzden yavru kedilere yoğurt vermek (veteriner onayında ve tavsiye ettiği miktarda) daha mantıklıdır.

Kediler laktoza karşı hassastır. Fakat yoğurt içerisinde, laktozun sindirilmesinde etkili olan bakteriler de bulunmaktadır. Haliyle mide problemi yaşayan yavru kedilere az miktarda yoğurt vermenin herhangi bir sakıncası yoktur.

Kedilere Hangi Tür Yoğurt Verilebilir?

Kedinize yoğurt vermeden önce haftada sadece 1 yemek kaşığının yarısı kadar tüketim yapabileceğini unutmayın. Ayrıca yoğurdun sade olması şarttır. Evcil hayvanlar için tatlı yoğurtlar her zaman çekici olabilir fakat doğal yoğurtlardaki sağlıklı bakteriler, kediniz için daha yararlıdır. Aynı durum aromalı yoğurtlar için de geçerlidir. Bu yoğurtlarda yapay tatlandırıcılar ile şeker bulunur. Kedinin mide ve sindirim sistemini olumsuz etkileyen bu katkı maddelerine ek olarak etanol içerikli yoğurtların da verilmemesi gerekir. Etanol kediler için toksik bir maddedir.

Evde doğal yoğurdun yanına az miktarda muz veya yaban mersini dilimleyerek kedinize verebilirsiniz. Haftada 1 defaya mahsus olmak üzere tüketilmesi gereken yoğurdun sade olması gerektiğini unutmayın.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli