Kedilerin Sevdiği Yiyecekler

Kediler beslenme konusunda oldukça seçicidir. Buna rağmen onlara ödül maması olarak verilebilecek çok sayıda yiyecek bulunmaktadır. Kedi sahipleri ödül maması vermeden önce şeker oranına dikkat etmeli ve kedilerin sağlığını olumsuz etkileyecek yiyeceklerden de uzak durmalıdır. Aslında kedilerin yemek tüketimi konusunda köpeklere göre daha karmaşık yapıda olduğu düşünülür. Bu doğru olsa da besleyici diyet uygulamalarından taviz verilmeden ödül maması veya diğer yiyeceklerden sunulabilir. Şimdi kedilerin sevdiği yiyecekler konusunda bilgiler sunuyor olacağız. Ayrıca bu yiyeceklerin kedilerde tat alma duyusunu harekete geçirdiğini de unutmayın.

Peynir

Kedilerin süt ve süt ürünleri sevdiği bilinir. Ancak kediler daha çok kaliteli ve yıllanmış peynirleri tüketmeyi sever. Üstelik çiğnemesi kolay olan rendelenmiş peynir vererek onları mutlu edebilirsiniz. Eğer kedinize peynir verecekseniz veterinerden tüketim miktarı hakkında bilgi almanız da gerekiyor. Kalsiyum oranı yüksek olan peynirler arasında pahalı olanları seçmenizi de önemle tavsiye ediyoruz.

Havuç

Kediler havucun hem tadını hem de şeklini sever. Üstelik dişlerin temizlenmesi için de ideal bir ürüdür. Yemesi zor olduğundan kediler tüketim sırasında oldukça mutludur. Havuca alternatif düşünüyorsanız ıspanak ve brokoli gibi sebzeleri de tercih edebilirsiniz. Ya da bu sebzeleri dilimleyip karıştırarak sunabilirsiniz. En önemli nokta, dengeli bir beslenme düzenine sahip olmalarıdır.

Kurabiye

Kurabiye kedilerin sevdiği yiyecekler arasındadır. Fakat aşırı şeker tüketimi kedilerde birçok sağlık sorununa davetiye çıkarabilir.

Karpuz ve Kavun

Bol mineral, vitamin ve antioksidan içeren kavun ve karpuzun tüm çekirdeklerinden arındırılarak kedinize verilmesi gerekiyor. Ayrıca küçük parçalara ayırmak da önemlidir.

Makarna

Makarna ile beraber domates, et veya az miktarda balığı karıştırarak kedinize verebilirsiniz. Fakat makarna kedilerde doğal beslenme ürünü olmadığından belirli aralıklarla vermeniz yeterlidir. Satın alacağınız makarnada soğan veya şekerli sos karışımlarının olmaması da gerekiyor.

Sıraladığımız bu ürünler ölçülü bir şekilde kediye verilmelidir. Onların doğal beslenme düzenini bozmanız, hastalıklara davetiye çıkarabilir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli