Kedilerde Diyabet Nasıl Önlenir?

Diyabet rahatsızlığı hemen hemen her yaştaki kediyi olumsuz etkiler. Ancak 6 yaş ve üzeri fazla kilolu kedilerde daha sık görülmektedir. Elbette özel bir diyet ile kontrol altına alınabilen diyabetin devamlılığı önemlidir. Peki, kedilerde diyabet nasıl önlenir? Bu sorunun yanıtlarını yazımızın devamında tüm detaylarıyla öğrenebilir ve dikkat etmeniz gerekenleri not alabilirsiniz.

Öncelikle diyabet çok az insülin salgılanmasına neden olan ve doğrudan pankreası etkileyen bir hastalıktır. Kedinin kan şekerinin normal seviyelere ulaşması için katı bir diyete ve insülin enjektesine ihtiyaç vardır. Kedilerin yanı sıra köpeklerde de yaygın olan diyabetin bazı semptomları da bulunur. Bu semptomlar;

  • Enerji düşüklüğü
  • Güçsüzlük
  • Göz problemleri
  • Polidipsi
  • Polifaji olarak sıralanır.

Polifaji kedinin aşırı derecede acıkması ve yine aşırı mama yemesi anlamına gelir. Polidipsi ise kedinin sık sık susaması ve sürekli idrara çıkmasıdır.

Kedilerde Diyabeti Önleme Yolları

Kedilerde diyabet nasıl önlenir sorusunun en önemli yanıtı, beslenmesine dikkat etmektir. İnsülin duyarlılığını azaltan kilo alımı nedeniyle kedinizin ideal kiloda kalması önemlidir. O halde ilk olarak kediniz için doğru mamayı seçerken bazı faktörleri göz önünde bulundurmanızda yarar var.

Yaş: Yetişkin kediler ile yavru kedilerin ihtiyaç duyduğu enerji miktarı aynı değildir. Bu yüzden yavru kedi mamalarının yetişkin kedilere verilmesi son derece zararlıdır.

Kilo: Kedinizin gündelik tükettiği mama miktarı, kilosuna göre olmalıdır. Gram cinsinden hesaplanması gereken her kiloya denk düşen porsiyonlarda aşırıya kaçıldığında diyabet riski artar. Bu konuda veteriner hekiminizden gerekli desteği almanız önerilir.

Hastalık: Kedilerde özellikle de böbrek hastalığının olması, özel diyet mama tüketimine gerek duyulduğunu gösterir. Özel olarak formüle edilen mamalarla diyabeti engelleyebilirsiniz.

Cinsiyet ve Kısırlık: Erkek kediler kısırlaştırıldığında kilo almaya başlar. Ancak günümüzde özel kısırlaştırılmış kedi mamaları bulunduğundan bu konuda sorun yaşamadan kedinizi besleyebilirsiniz.

Kedilerde diyabeti önlemek için doğru bir beslenme düzenine de ihtiyaç duyulacaktır. Düşük yağlı, lif ve protein bakımından zengin, az miktarda nişasta ve karbonhidrat içeren diyetleri uygulayarak olası bir diyabeti engelleyebilirsiniz. Bu süreçte mısır, arpa veya ham tahıllardan da yararlanılabilir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli