Evcil Hayvanlara Kıyafet Giydirilebilir mi?

Bu yazımızda evcil hayvanların kıyafet giymekten hoşlanıp hoşlanmadıkları hakkında bazı bilgiler veriyor olacağız. Öncelikle evcil dostlarınıza özel günlerde kıyafet giydirmek bazen hoş görünebilir. Fakat aynı durumu evcil dostunuz için söylemek doğru olmayacaktır. Kedi ve köpekler bu durum hoşlanmadığı gibi ciddi bir strese girmeleri mümkündür. Özellikle de kedilere kıyafet giydirilmesi halinde bazı rahatsızlıklar da gözlemlenebilir.

Özel Günlerde Kıyafet Giydirmek

Şirin dostlarımızın daha rahat etmesi adına özel günlerde kıyafet giydirilmesi, belirtildiği üzere mantıklı bir seçim değildir. Ancak kıyafet giydirmeye kararlıysanız onları strese sokmadan ve kendilerini güvende hissedecekleri şekilde bu aksiyonu almalısınız. Aslında kediler için çok daha stresli bir durum olan kıyafetin, minik dostunuza zarar verebileceğini unutmayın. Ayrıca kıyafetin bağları çok sıkıysa, kan dolaşımını etkileyeceği de bilinmelidir.

Kedinize kıyafet giydirmek istediğinizde, giysi şeklinde hazırlanan tasmaları kullanabilirsiniz. Başlangıçta bu durumdan hoşlanmayacak olan kediniz sadece dışarıya çıkarken alışkanlık haline getirebilir. Köpeklerde de kıyafet deneyimi önemlidir. Köpeğinizin kıyafet giymeye alışması durumunda herhangi bir sorun yaşanmayacaktır.

Kış Mevsimi ve Evcil Hayvan Kıyafetleri

Soğuk kış aylarında köpeğinizle birlikte gezmek için çıkarken öncelikle ayaklarını soğuktan korumanız gerekiyor. Genelde bot tarzı ayakkabılar seçen evcil hayvan sahipleri aslında köpeğin pençelerine zarar verebilir. Kedilerde ise kıyafetler kış aylarında daha kullanışlıdır. Rahat örtülü kıyafetler seçebilir ve soğuktan korunmasını sağlayabilirsiniz. Eğer hastalanan bir evcil hayvanınız varsa sıcak bir örtüye sararak veterinere götürmeniz uygun olacaktır.

Köpeğinizi gezintiye çıkarırken ısınmaları için kazak kullanabilirsiniz. Küçük ırk ve kısa tüylü köpekler için özel tasarlanan süveter ve ceketler, sorunsuz olarak tercih edilebilir.

Evcil Hayvanın Rahatlaması için Dikkat Etmesi Gerekenler

Evcil hayvanınıza kıyafet giydirdikten sonra onu rahatlatmanız gerekiyor. Kıyafet giydirdikten sonra davranışlarını kontrol etmeli ve normal hayatına devam etmesi halinde elbiseye karşı ilgisinin başladığını düşünebilirsiniz. Üstelik normal aktivitelerine devam eden şirin dostlarımız bu durumda elbise giymekten hoşlanmaya başlayacaktır.

Evcil hayvana kıyafet giydirdikten sonra onu gözlemlemeniz gerekiyor. Hareketleri, nefes alışverişi, havlaması ya da miyavlaması ve diğer tüm davranışlarında bir değişiklik varsa kıyafeti kontrol etmeniz gerekir. Ya da kıyafeti çıkararak onun rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Hayvanlarda kıyafet seçimi yaparken geçirme kollarına, elbisenin boyuna ve üretildiği maddeye dikkat etmenizde yarar var. Patili dostlarımız bazen kıyafetten memnun olmadığını göstermek için elbiseleri parçalayabilir. Bu tür durumlarda parçaladığı kıyafetin boğazında kalma ihtimali de vardır.

Evcil dostlarımız için tasma eki olan kıyafetlerin tercih edilmesi gerekiyor. Yakalık kısmının da açık olması, onların rahat etmesi bakımından önemlidir. Ayrıca cırt cırtlı modelleri kullanarak kolay takılıp çıkarılmasını sağlayabilirsiniz. Son olarak kedi veya köpekler için kıyafet seçiminde elbisenin yapıldığı malzemenin kaliteli olmasına özen gösterin. Genelde yanıcı maddelerle üretilen bu kıyafetlerin tercih edilmemesi gerekirken yumuşak ve yıkanabilir elbiseleri kullanabilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli