Mısır Mau Kedisi Genel Özellikleri, Bakımı ve Karakteri

Mısır Mau kedi ırkı, diğer kediler arasında en hızlı olanlarındandır. Yapılan araştırmalara göre saatte 50 km’ye kadar hızla koşabilen Mısır Mau son derece sevimlidir. Üstelik garip sesler çıkarabilen nadir bir kedi ırkıdır. Bu özellikleri sayesinde dikkat çeken Mısır Mau’sunun karakteri ve genel özellikleri de her hayvansever tarafından araştırılmaktadır. Yazımızın devamında ihtiyacınız olan tüm bilgilere ulaşabilir ve neden Mısır Mau’su sahiplenmeniz gerektiğini anlayabilirsiniz.

Mısır Mau Kedi Irkı Genel Özellikleri

Hızlı, çevik ve atik olan bu kedi ırkı çok konuşkandır. Haliyle konuşmayı seven hayvanseverlerin ilk tercihleri arasındadır. Gün içinde daima enerjik olan bu kedilerin hem çocuklarla hem de köpeklerle iyi geçindiği bilinir. Üstelik eve gelen yabancı misafirlerle de arası her zaman iyidir. Kısa sürede yaşadığı yere ve diğer insanlara adapte olabilen Mısır Mau ırkı kedi bazen çekingen davranabilir. Ortalama 14-15 yıl yaşayan Mısır Mau’sunun kısa sürede sosyalleşebilen kedilerden odluğu da bilinmelidir.

Tüy yapısı kısa ancak duman, gümüş, siyah ve bronz renklerde olabilen Mısır Mau’su bazen de benekli yapıdadır. Bronz renkli olanlarının patileri pembedir. Gümüş olanlar ise siyah beneklidir. Ağız yapıları küçük olmakla beraber kulakları geniştir. Ayrıca kuyrukları uzundur. Hızlı koşmanın yanı sıra aniden yüksek zıplama yeneteğine sahip olan Mısır Mau ırkı kedilerin kökeni Mısır’dır. Fakat bu konuda yapılan pek çok araştırmada kökeninin Avrupa’ya ait olduğu aktarılmıştır.

Mısır Mau Kedi Irkı Bakımı Nasıl Yapılır?

Mısır Mau kedi ırkı ciddi bakım ister. Aslında her kedi ırkı için bu durum geçerlidir. Kulak ve tırnak bakımı ile beraber özellikle de günlük tüy bakımına dikkat etmenizde yarar var. Mısır Mau bakımı sırasında haftalık duş ve belirli periyotlarda veteriner hekim kontrolü de aksatılmamalıdır. Tüyleri kısa olmakla beraber haftada 3-4 kez taramanız yeterli olan Mısır Mau kedi ırkına her zaman premium mama vermelisiniz. Çünkü bu kediler gün içinde beslenmekten çok hoşlanırlar. Elbette beslenme sırasında günlük almaları gereken vitamin ve minerallerin karşılanması ancak premium mamalar sayesinde gerçekleşebilir. Sonuç olarak sevimli, hızlı koşan, atik, konuşkan ve herkesle iyi geçinen Mısır Mau’sunun aslında herkes tarafından tercih edilebileceğini söylemek uygundur.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli