Savannah Kedisi Genel Özellikleri ve Bakım Süreci

Savannah kedi ırkı tarihte ilk defa 1980’li yıllarda ortaya çıkmıştır. Afrika’da ortaya çıktığı düşünülen ancak kökeni Amerika’ya dayandırılan bu kedinin birbirinden farklı özellikleri bulunmaktadır. Her zaman sahibiyle iyi geçinen, güzel arkadaşlıklar kurabilen ve yabancılara karşı da sevecen tavırlar sergileyen Savannah kedi ırkının bilinmeyen özelliklerini de paylaşmaya devam ediyoruz.

Savannah Kedisi Genel Özellikleri

Kısa bir kürk yapısına sahip olan Savannah kedisinin tüy renkleri benekli, siyah gümüş, siyah duman, kahve siyah ve siyah olabilir. Büyük gövdeli ve uzun kuyruklu olan bu kedinin görünümü son derece vahşidir. Fakat kediye alıştıktan sonra ne kadar iyimser olduğu anlaşılır. Bazı hayvanseverler kucak kedisi arayışlarında Savannah kedisini tercih edebileceklerini düşünür. Ancak Savannah bir kucak kedisi değildir. Düzenli yaşamayı seven, düzeni bozulduğunda hırçınlaşan ve sahibiyle iyi geçinmeye çalışan bir ırk olduğunu söyleyebiliriz. Birçok kişi tarafından köpeklere de benzetilen bu kedinin en önemli özelliği, sahibini takip etmektir. Aslında bu özellik onun bir nevi günlük görevi haline gelmiştir.

İlgi görmeye bayılan, muhatap olmaması gereken konularda yer alan ve suyla oynamayı çok seven Savannah kedi ırkının musluk başında saatlerce kalabileceğini söylemekte fayda var. Son olarak sahibiyle gezmek için can atan bu kedinin günlük düzenli yürüyüşe çıkmasında yarar var. Çevresiyle iyi geçinen Savannah kedisiyle ilgili bir diğer özellik, doğaya olan hayranlıklarıdır. Öyle ki kedinizle doğa yürüyüşü yaparken ne kadar mutlu olduğunu fark edebilirsiniz. Ancak her yürüyüşte mutlaka tasma kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Savannah Kedisi Bakımı Zor mu?

Savannah kedisi bakımı sanıldığı kadar zor değildir. Öncelikle tüy kalitesini korumak için düzenli bir şekilde fırçalama yapmanız gerekiyor. Ayrıca haftalık duşunu ihmal etmemeli ve duş sırasında özel şampuanlar kullanmalısınız. Daha sağlıklı bir Savannah kedisi için ağız ve diş sağlığına gereken önemi göstermenizde yarar var. 20 yıl kadar yaşayabilen bu kedilerin bakımı ve tüketeceği mamaların kalitesi de ne kadar sağlıklı bir ömür geçireceğini gösterecektir. Sonuç olarak diğer kedilerde olduğu gibi bu kedilerde de rutin bakım uygulamalarının devam etmesi önemlidir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli