Sıradaki içerik:

Köpeğim İshal Oldu

e
sv

Köpeklerde Prostat Kanseri ve Prostat Hastalığı

Köpeklerde Prostat nedir?

Prostat normalde pelvisin içinde, mesanenin arkasında ve rektumun altında yaşayan bir bezdir. Normalde, bir köpek iki yaşındayken prostat maksimum boyutuna ulaşır.

Tüm köpeklerin prostat bezi var mı?

Bir köpek kısırlaştırıldığında ergenlikten önce, testosteron (testisler tarafından üretilen erkek hormonu) eksikliği nedeniyle prostat bezi gelişmez. Prostatın ana işi sperm hücrelerini desteklemek ve taşımak olduğundan, bu köpekler için sorun değildir. Ayrıca, olgun bir köpek kısırlaştırıldığında, prostat aslında küçülür. Bu kısırlaştırılmış bir erkek köpeğin prostat hastalığı riskinin ergenlikten sonra bile büyük ölçüde azaldığı anlamına gelir.

Prostat hastalığının belirtileri nelerdir?
Bir erkekte, zor veya ağrılı idrara çıkma, şişmiş prostatın üretranın boyutunu azaltacağı için hastalıklı bir prostatın belirti işaretidir. Bununla birlikte, bir köpekte, genişlemiş prostat genellikle rektuma baskı yaparak ağrılı veya zor dışkılamaya neden olur. Dışkı şerit şeklinde olabilir. Bu, genişlemiş bir prostatın klasik bir işaretidir.

Köpekler de sanki “yumurta kabuklarında yürüyor” gibi anormal bir şekilde yürüyeceklerdir. Köpek koruyucuları, idrar yapmak için zorlanan evcil hayvanları veya penisten kan veya irin akıntısını gözlemleyebilir . Bununla birlikte, prostat hastalığı olan köpeklerin hiçbir belirti gösteremeyeceğini hatırlamak önemlidir.

4 ana prostat hastalığı
Prostatın dikkat etmesi gereken 4 ana durum vardır:

1. Benign Prostat Hiperplazisi
Prostat hastalığının en yaygın şekli Benign Prostat Hiperplazisi veya BPH olarak bilinir. Prostatın normal yaşlanmasından kaynaklanır. Bir köpek yaşlandıkça, prostat büyüyebilir. Bu genişleme çevre yapılar üzerinde baskıya neden olur. BPH tipik olarak 5 yaşın üzerindeki hemen hemen tüm köpeklerde bir dereceye kadar prostat büyümesine neden olur. Bu, hafif rahatsızlığa ve dışkılama ve / veya idrara çıkma zorluğuna neden olabilir.

2. Kistler
Kistler tipik olarak bir blister benzeri sıvı ile doldurulur. Prostat dokusu içinde veya bezin yüzeyi etrafında gelişebilirler. Yavaş yavaş büyürler.

3. Enfeksiyon
Prostat bakteri tarafından enfekte olabilir . Bu tür enfeksiyonlarla tedavi etmek zor olabilirsadece ilaçlar . Uzun süredir devam eden bir enfeksiyon, bez içinde apse adı verilen irin cepleri oluşturabilir.

4. Kanser
Erkeklerden farklı olarak, prostat kanseri erkek köpeklerde yaygın değildir. Bu olduğunda, bu kanser karaciğer veya lenf düğümleri gibi diğer organlara metastaz yapabilir (veya yayılabilir) . Ayrıca pelvis veya omurganın kemiklerini de etkileyebilir. Prostat kanseri köpeklerde nadir olmakla birlikte, potansiyel olarak yaşamı tehdit edici olduğunu hatırlamak önemlidir. Prostat hastalığının teşhisi Muayene sırasında, veterineriniz köpeğinizin rektumuna eldivenli bir parmak sokacak ve büyüklüğünü ve şeklini not ederek prostatı hissedecektir. Veterineriniz ayrıca prostatın ağrılı olup olmadığını da değerlendirebilir. bir idrar

örnek enfeksiyon veya prostat hastalığı kanıtı için test edilebilir. X-ışınları , boyut veya görünümdeki değişiklikleri değerlendirmek için prostat ve çevresindeki yapıların boyutunu değerlendirmek için de kullanılabilir. Ultrason, prostatı etkileyen hastalığın doğasını hızlı ve invazif olmayan bir şekilde belirlemek için mükemmel bir seçenektir. Kanseri test etmek için prostat biyopsisi yapılmasına da yardımcı olabilir .

Prostat hastalığının tedavisi Prostat hastalığının
tedavisi altta yatan nedene bağlıdır. Örneğin:

  • Prostatın bakteriyel bir enfeksiyonu 6-8 hafta antibiyotik gerektirebilir
  • Bir apse veya büyük kistler gelişirse, ameliyat sırasında boşaltılmalıdır.
  • Radyasyon veya kemoterapi prostat kanseri için bir seçenek olabilir

Uygulanabilirse, tedavi hemen hemen tüm vakalarda kısırlaştırmayı da içerir. Testisler çıkarıldığında, testosteron kaynağı da çıkarılır. Prostat daha sonra küçülür, çünkü köpek köpek yavrusu sırasında kısırlaştırılmış olsaydı. “Kısırlaştırma prostat kanserine karşı tamamen koruma sağlamazken, prostatın genişlemesini ve olası enfeksiyonunu önler” diyor ASPCA .

Köpeğinizin prostat hastalığı olup olmadığını veterinerinize sormanız gereken sorular:

  • Hastalığın doğasını belirlemenin en iyi yolu nedir?
  • En iyi tedavi nedir?
  • Köpeğimin muhtemel sonucu nedir?
  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.