Sıradaki içerik:

Köpeğim neden daha sık idrar yapıyor?

e
sv

Köpekler Renk Körü mü?

Size köpeklerin sadece siyah beyaz gördüğünü kaç kez duyduğumu söyleyemem. Her zaman köpeklerin, özellikle maviler ve sarılar olmak üzere birçok renk tonunu görebildiğini açıkladım. Daha sonra bana kaç kez söylendiğini söyleyemem, evet, köpekler gri görüyor.

Rus bilim adamlarından yapılan son  araştırmalar , köpeklerin gerçekte gördüğü renkler üzerinde daha önce çalıştığını doğruladı. Bulgularını öğrenmeden önce, gözün rengi nasıl tespit ettiği konusunda biraz gözden geçirmemiz önemlidir.

İnsanlar gözün arkasında koniler adı verilen özel ışık reseptörlerine sahiptir. Koniler, kırmızıyı maviden, yeşilden sarıdan ve tüm görsel spektrumu bildiğimiz gibi ayırt etmemize izin verir. İnsanların üç tür koni vardır, köpekler iki koni ile sınırlıyken gökkuşağının tüm renklerini görmemizi sağlar, böylece algıladıkları pigment sayısını azaltır.

İnsanlar gökkuşağını menekşe, mavi, mavi-yeşil, yeşil, sarı, turuncu ve kırmızı olarak görürler. Uzun süredir devam eden inanç, köpek arkadaşlarımızın onu koyu mavi, açık mavi, gri, açık sarı, daha koyu sarı (neredeyse kahverengi) ve çok koyu gri olarak görmeleridir. Kısacası, köpekler dünyanın renklerini temel olarak sarı, mavi ve gri olarak görürler. Bu,  1989 yılında Santa Barbara, Kaliforniya Üniversitesi’nde klinik oftalmolog Dr. Jay Neitz tarafından yapılan parlak bir araştırmada iyi belgelenmiştir  . Yoksa öyle miydi?

Tüm bilim adamları Neitz ile aynı fikirde değil. Birçok köpek aslında renkleri ayırt etmeden değil, parlaklıktaki değişiklikleri tespit ettiğine inanıyordu. Diğerleri, köpeklerin günlük aktiviteleri sırasında renge güvenmediğini söylemek için ileri gitti. HD Köpek TV için çok fazla. Duyu İşleme Laboratuvarı, Bilgi Aktarımı Sorunları Enstitüsü, Rusya Bilimler Akademisi’nden (bunu telafi etmiyorum) bir bilim insanı, renk tartışmasını parlaklığa karşı bir kez ve herkes için çözmek için akıllı bir deney tasarladı. Sonuçları o kadar da şaşırtıcı değildi.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.