Sıradaki içerik:

En Yaygın Köpek Hastalıkları

e
sv

Köpeklerde Hastalık Belirtisi

İnsanlarda olduğu gibi, bir köpeğin sağlığı yaşla birlikte değişir. Ne yazık ki, evcil hayvanlarımız bizden çok daha hızlı yaşlanıyor.

Semptomlar
Köpeğinizin yaşına bakılmaksızın, onun hastalıklarına yardımcı olmada ve olabildiğince sağlıklı kalmasında önemli bir rol oynarsınız. Unutmayın, köpeğiniz size semptomları tarif edemez, ancak size hastalık belirtileri gösterebilir. En yaygın hastalıkların belirtilerinin bilinmesi, evcil hayvanınızın onlardan etkilenme riskini azaltmanın bir yoludur. Yıllık kontroller sırasında sahiplerine ve veterinerlerine sağlıklı görünen evcil hayvanların en az% 10’unun altta yatan hastalıklara sahip olduğunu düşünmek biraz korkutucu. 1

En iyi 10 köpeğinizin hasta olabileceğini gösteriyor:

 1. Ağız kokusu veya salya akması
 2. Aşırı içme veya idrara çıkma
 3. Kilo kaybı veya kazancı ile ilişkili iştah değişikliği
 4. Etkinlik düzeyinde değişiklik (örneğin, bir zamanlar yaptıkları şeyleri yapmakla ilgilenmeme)
 5. Yükselen veya tırmanan merdivenlerde sertlik veya zorluk
 6. Normalden daha fazla uyumak veya diğer davranış veya tutum değişiklikleri
 7. Öksürme, hapşırma, aşırı nefes nefese kalma veya nefes darlığı
 8. Kuru veya kaşıntılı cilt, yaralar, topaklar veya başın sallanması
 9. Sık sindirim rahatsızlıkları veya bağırsak hareketlerinde değişiklik
 10. Kuru, kırmızı veya bulutlu gözler

En iyi arkadaşınız hastalanma belirtileri gösteriyorsa, derhal veterinerinize başvurmalısınız.

Ne yazık ki, köpeğinizin hasta olduğunu her zaman tanımayabilirsiniz. Çoğu zaman, en iyi niyetli köpek sahipleri bile hastalığın ince belirtilerini yaşlanmaya bağlar.

Teşhis / Tedavi
Hastalık belirtileri her zaman belirgin olmadığı için, veterineriniz köpeğinizin yıllık muayenesinin bir parçası olarak koruyucu bakım testi önerebilir.

Koruyucu bakım testi genellikle aşağıdakileri içerir:

 • İç organ durumunu değerlendirmek ve köpeğinizin susuz kalmamasını veya elektrolit dengesizliği çekmemesini sağlamak için kimya ve elektrolit testleri
 • Evcil hayvanınızın kalp kurdu, kene kaynaklı veya diğer bulaşıcı hastalıklara sahip olup olmadığını belirlemek için testler
 • Kanla ilgili durumları ekarte etmek için tam bir kan sayımı
 • İdrar yolu enfeksiyonu ve diğer hastalıkları taramak ve böbreklerin idrarı konsantre etme yeteneğini değerlendirmek için idrar testleri
 • Tiroid bezinin çok az tiroid hormonu üretip üretmediğini belirlemek için bir tiroid testi
 • Altta yatan kalp hastalığını gösterebilecek anormal bir kalp ritmi taraması için bir EKG

Ek testler bireysel olarak eklenebilir. Veterineriniz en iyi arkadaşınız için doğru kursu önerecektir.

Önleme
Koruyucu bakım taraması, sadece hastalığın erken evrelerinde tespit edilmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda tedaviye yanıt verme olasılığı yüksek olduğunda, bir hastalık tespit edilmezse, önemli tıbbi masraflardan ve köpeğinizin sağlığı için riskten kaçınmanıza yardımcı olabilir. Buna ek olarak, sağlık sırasında evcil hayvanınızın normal başlangıç ​​laboratuar değerlerini belirleyerek, veteriner hekiminiz ve siz evcil hayvanınızla ilgili bir sorun olduğunda daha kolay görebilirsiniz. Yıllık tarama en iyi koruyucu ilaçtır!

Önleyici testler hakkında daha fazla bilgi için, evcil hayvanınızın sağlığı ve refahı hakkında bilgi için en iyi kaynağınız olan veterinerinize başvurun.

Herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa, her zaman veterinerinizi ziyaret etmeli veya aramalısınız – evcil hayvanlarınızın sağlığını ve refahını sağlamak için en iyi kaynağınızdır.

 • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.