Sıradaki içerik:

Köpeklerde Hastalık Belirtisi

e
sv

Köpeğim Neden Kusuyor?

Köpeğim Neden Kusuyor?

 

Bunun normal olabilirken köpekler için kusmuk ya da iki kez, yılda daha sık olarak kusma endişe nedenidir. Ve kusmanın problemin midede olduğu anlamına gelmeye cazip gelse de , kusmanın gerçekten spesifik olmayan bir semptom olduğunu bilin. Birçoğunun mideyle ilgisi olmayan, bir köpeğin kusmasına neden olabilecek düzinelerce farklı hastalık vardır . Kusmanın en yaygın nedenleri aşağıda listelenmiştir.

Uygunsuz bir şey yemek

Köpekler, özellikle gençler, yapmamaları gereken şeyleri yemenin kralları ve kraliçeleridir. İster çöp kovasına baskın düzenliyor ister bahçede kötü bir şeye giriyor olsun, bu tür “yuck” yemesinin neden olduğu mide ve bağırsaklarda tahriş, kusmaya neden olabilir. Bir gıda zehirlenmesi vakasına benzer şekilde, bu tür kusma tipik olarak 12 ila 24 saat sonra kendi kendine çözülür.

Gastrointestinal yabancı cisimler

Kemikler, kayalar, çocuk oyuncakları, çoraplar, iç çamaşırları, mısır koçanı – adını siz koyun ve köpekler onunla bağırsaklarını tıkadı. Bazı yabancı cisimlernihayetinde kendi başlarına geçer, ancak diğerleri yerleştirilir ve sürekli kusmaya neden olur. Tedavi yabancı cismin çıkarılmasını gerektirir ve bu en iyi ameliyat veya endoskopi adı verilen cerrahi olmayan bir prosedürle gerçekleştirilir.

Gıda alerjileri

Tipik bir torba veya kutu köpek maması üzerindeki etikete bakın ve düzinelerce malzeme bulacaksınız. Bizim için olduğu gibi, bazı köpekler belirli gıda ürünlerine veya katkı maddelerine karşı alerjiler geliştirir . Gıda alerjisi olan çoğu köpek kaşıntılı cilt geliştirir , ancak bazı köpekler için kusma ana semptomdur. Eliminasyon diyetleri (daha az içeriğe sahip olanlar) genellikle gıda alerjisi olan köpekler için kusma problemini çözer.

Enflamatuar barsak hastalığı

Tamamen net olmayan nedenlerden dolayı, bazı köpekler bağırsaklarının astarında iltihap gelişir . Alerjiler rol oynayabilir. Bu hastalığın en yaygın semptomları kusma ve ishaldir. Tedavi tipik olarak diyet modifikasyonunu ve antienflamatuar ilaçların kullanımını içerir .

Toksisiteler

Kusma, köpeklere erişim verilirse yiyebilecekleri birkaç farklı toksin neden olabilir. Örnekler zehirli bitkiler (mantarlar dahil), çürümüş et veya karkaslar, Tylenol® veya ibuprofen gibi insan ilaçları, antifriz ve salyangoz yemidir. Tedavi, alınan spesifik toksine bağlı olarak değişir.

pankreatit

Pankreas, mide ve üst ince bağırsağa doğrudan bitişiktir. Bu nedenle, pankreas iltihaplandığında ve tahriş olduğunda kusmanın meydana gelmesi mantıklıdır. Kalıcı kusmaya ek olarak, pankreatit uyuşukluk ve karın ağrısına neden olma eğilimindedir . İlaçların ve intravenöz sıvıların uygulanması için genellikle hastaneye yatış gereklidir. Pankreatitin nedeni her zaman net değildir, ancak birçok durumda, Şükran Günü hindisi derisi gibi yağ yüklü bir şey yeme topuklarında ortaya çıkıyor gibi görünmektedir.

Karaciğer hastalığı

Kusma, köpek karaciğeri hastalığının her lezzeti ile ilişkili yaygın bir semptomdur. Karaciğer hastalığının başarılı bir şekilde tedavisi (mümkünse) kusmanın giderilmesine neden olur.

Böbrek yetmezliği

Böbrek yetmezliği bir takım semptomlara neden olur ve en yaygın olanlarından biri kusmadır. Böbrek yetmezliği tedavisinin temelini tamamlayıcı sıvılar oluşturur. Ek tedaviler, böbrek yetmezliğinin altta yatan nedeni tarafından belirlenir.

 

gastrointestinal tümörler

Tümörler o mide içinde ortaya çıkan ve / veya bağırsakların iyi huylu veya kötü huylu olabilir. Tümör tipi ne olursa olsun, kusma, özellikle midede veya üst ince bağırsakta bulunursa, yaygın bir semptom olma eğilimindedir. Tedavi, mevcut kanserin yeri ve tipine bağlı olarak değişir .

pyometra

Pyometra tam anlamıyla rahim içindeki irin anlamına gelir. Bu hastalık, en yaygın olarak östrustan (sıcağında) birkaç hafta sonra, spays edilmemiş dişi köpeklerde görülür. Kusma, pyometra ile ilişkili yaygın bir semptomdur. Tedavi genellikle uterusun cerrahi olarak çıkarılmasıyla spaying gerektirir.

Addison Hastalığı

Bu hastalığın resmi adı, çok az kortizon geçirme durumunu yansıtan “hipoadrenokortisizm” dir. Adrenal bezler, kan dolaşımındaki sodyum ve potasyum seviyelerini kontrol eden çok önemli bir hormon olan aldosteronun yanı sıra kortizon üretmekten sorumludur. Addison Hastalığıadrenal bezler kortizon ve / veya aldosteron üretmeyi bıraktığında ortaya çıkar. Kusma, bu hastalığın neden olduğu birkaç semptomdan biridir. Addison Hastalığının tedavisi hormon replasman tedavisi gerektirir ve semptomların şiddetine bağlı olarak bir hastanede yatış süresi gerekebilir.

Çim yeme

Köpekler ot yedikleri için kusuyorlar mı yoksa kusma ihtiyacı duydukları için ot mu yiyorlar? Bu klasik “yumurtaya karşı tavuk” bilmecesidir. Bazı köpekler sadece otlaktır. Yeşilliklerde munch yapmaktan hoşlanırlar ve bunu kusmadan yaparlar. Öte yandan, veterinerler arasında fikir birliğibulantı veya bağırsak rahatsızlığı hissi, birçok köpeği çim, yaprak, dal, kir ve Doğa Ana’nın hizmet ettiği başka bir şey yemek için bir yen geliştirmeye teşvik eder. Kusma için yeşillik suçlamak cazip olsa da, köpeğin neden otlatmak gerektiğini hissettiğini anlamak için daha derin kazmak önemlidir.

Kusmanın nedeni nasıl teşhis edilir ?

Herhangi bir teşhis testinden önce, bir veteriner, kusma, sıklık, günün saati, kusmukta bulunan materyal, yutulmuş olağandışı herhangi bir şey, normal diyet gibi ayrıntılar dahil olmak üzere kapsamlı bir geçmiş toplayarak başlar. ve gözlenen diğer tüm semptomlar.

Sonra kapsamlı bir fizik muayene geliyor . Bunu kan ve idrar testi ( karaciğer , böbrekler , pankreas vb. değerlendirmek için) ve / veya röntgen ve karın ultrasonu gibi görüntüleme çalışmaları . Bazı durumlarda, bir tanıyı doğrulamak için gastrointestinal sistemden biyopsiler gereklidir. Biyopsiler cerrahi olarak veya endoskopi ile elde edilebilir.

Bu tür bir test mümkün değilse, diyet ve / veya ilaç değişiklikleri gibi ampirik tedavi (kesin tanı olmadan tedavi) bir seçenek olacaktır. Daha sonra köpeğin tedaviye yanıtı temelinde geçici bir tanı konur.

Köpeğiniz yılda birkaç kereden fazla kusuyorsa, nedeni bulmak için bir veteriner ziyareti planlamak gerçekten iyi bir fikirdir. Çoğu tıbbi konuda olduğu gibi, sorun ne kadar çabuk ele alınırsa, sonuç o kadar iyi olur.

Veterineriniz için sorular;

  • Köpeğimin kusmasının en olası nedenleri nelerdir?
  • Hangi teşhis testleri gereklidir?
  • Prognoz nedir?
  • Köpeğim dahiliye konusunda uzmanlaşmış bir veteriner görmeli mi?
  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.