Sıradaki içerik:

Köpeklerde Prostat Kanseri ve Prostat Hastalığı

e
sv

Köpeğim Çok Su İçiyor (Polydipsia)

İnsanların veya hayvanların içmesinin en basit nedeni susuz olmalarıdır. Vücutları suya düşüyor ve kayıpları telafi etmek için içmeleri gerekiyor. Köpekler , burun ve ayak pedleri dışında terlemediğinden, nefes alarak vücut ısısını ortadan kaldırırlar. Çok fazla pantolon giydiklerinde, buharlaşma yoluyla su kaybederler. Bu su kaybı fizyolojiktir ve içerek kolayca yenilenebilir.

Normal bir miktarın ötesine geçen veya nedensiz olarak ortaya çıkan aşırı su alımı, bir hastalık belirtisi olabilir . Çeşitli koşullarda vücut normal sıcaklıklarda bile su kaybını kontrol edemez. Bu su kaybı yenilenmelidir ve bu nedenle köpekler bir denge bulmak için çok fazla içirler.

Sağlıklı bir köpekte ne kadar su alımı normaldir?

Genellikle, su alımı diyetle biraz değişecektir . Eğer köpekler ıslak beslenen yiyecek su alımını telafi etmeliyiz kuru yiyecek veya tuzlu davranır beslenir ve köpekler daha beklenenden daha içmek gibi görünüyor ederken, onlar, az içmek olabilir. Bununla birlikte, bu su alımı hala fizyolojik olarak normaldir.

İyi bir genel kılavuz, sağlıklı bir köpeğin günde 20-70ml / kg arasında içmesi gerektiğidir 1 . Köpeğinizin su alımının farkında olmak önemlidir, çünkü çok az su içmek dehidrasyona neden olabilirken çok fazla su içmek organ hastalığının bir göstergesi olabilir. Köpeğiniz daha fazla içiyorsa , muhtemelen daha fazla işiyor olacak(potansiyel bir sorunun başka bir işareti). Aslında, artan alım genellikle idrardaki aşırı sıvı kaybına bir yanıttır .

Köpeğiniz aşırı derecede içiyorsa (polidipsi), bunun nedeni muhtemelen herhangi bir nedenden dolayı fazla miktarda su kaybetmesidir. Bazı hastalıklar aşırı su alımı ve idrar çıkışı ile sonuçlanırken , bu hastalıklardan en yaygın olanı böbrek yetmezliği , diabetes mellitus ve Cushing hastalığıdır .

Daha fazla içen köpeklerin nadir bir nedenine psikojenik polidipsi denir. Bu bir olan davranışsal aşırı susuzluk fiziksel bir tezahürü ile durumu. Birincil polidipsi, hastalık veya psikozdan kaynaklanmayan aşırı su içmeyi tanımlamak için kullanılır: sıkılmış yavru köpekler veya su seven ırklar su üzerinde ara sıra veya sürekli olarak birikebilir. Bunları çözmek veteriner hekiminiz için gerçek bir zorluk olabilir . Kortikal steroidler gibi

bazı ilaçlar genellikle yan etki olarak su alımını arttırır. Artan susuzluk ve içme nasıl yönetilmelidir?
Aşırı miktarda su içmek genellikle artan idrara çıkma ile ilişkilidir. Çok fazla su içmek sağlık sorunlarının bir işareti iken, artan idrara çıkma, yaşamak için gerçek bir sorun olabilir, çünkü etkilenen köpekler genellikle uygunsuz bir şekilde idrar yaparlar.

Aşırı içmeyi ele almanın ilk ve en önemli adımı, veteriner hekiminizdeki altta yatan durumu teşhis etmek ve doğrulamaktır. Aşırı susuzluk ile ilişkili koşulların çoğu çok ciddidir ve en kısa zamanda ele alınmalıdır:

  • Böbrek hastalığı
  • Şeker hastalığı
  • Hiperkalsemi (yüksek kan kalsiyum)
  • Pyometra (parasız kadınlarda uterus enfeksiyonu)

Bunların hepsi karmaşık ve ilerleyici hastalıklardır. Bu koşulların geri döndürülemez hasara yol açmadan önce doğrulanması ve kontrol edilmesi önemlidir.

Köpeğiniz çok içiyorsa ne yapmamalı

  • Su alımını azaltmak için asla suya erişimi kısıtlamayın. Suyun kısıtlanması, koşulları daha da kötüleştirecek dehidrasyon ve sıvı dengesizliklerine neden olabilir.
  • Asla sorunu görmezden gelmeyin. Bu değişikliklere neden olan koşullar çok ciddidir ve ölümcül olabilir.

Köpeğiniz çok fazla su içiyorsa ne yapmalısınız?

Mümkün olan en kısa sürede veterinerinizden randevu alın.

Veteriner hekim köpeğimin durumunu nasıl teşhis edecek?
Başlangıçta, veterineriniz bir dizi kan ve idrar testi yapacaktır. Durumu daha ayrıntılı tanımlamak ve düzenlemek için ek testler gerekebilir.

Su alımını azaltmanın tek yolu altta yatan durumu yönetmektir. Bu koşulların çoğu düzenlenebilir ve köpeğiniz iyi kalitede normal bir yaşam sürmek için devam edebilir.

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.