Sıradaki içerik:

Kedilerde Genel Hastalıklar

e
sv

En Yaygın Köpek Hastalıkları

Köpek distemper

Köpek distemperine çok bulaşıcı bir virüs neden olur. Yavru köpekler ve köpekler genellikle havadaki veya enfekte olmuş köpeklerin solunum sekresyonlarındaki virüs partikülleri yoluyla enfekte olurlar. Enfekte köpekler tipik olarak burun akıntısı, ateş, sümüklü burun, öksürük, kusma, ishal, nöbetler ve felç gelişir. Genellikle ölümcüldür.

Neyse ki, köpeğinizi bu ölümcül hastalıktan korumak için etkili bir aşı var. Köpek distemper aşısı “çekirdek” bir aşı olarak kabul edilir ve her köpek için önerilir.

Köpek gribi (“köpek gribi” veya “köpek gribi”)

Köpek gribi , köpek gribi virüsünden kaynaklanır. Köpeklerde nispeten yeni bir hastalıktır. Çoğu köpek virüse maruz kalmadığından, bağışıklık sistemleri virüse tam olarak cevap veremez ve birçoğu maruz kaldıklarında enfekte olur. Köpek gribi, solunum salgıları, kontamine nesneler (yüzeyler, kaseler, yakalar ve tasmalar dahil) yoluyla yayılır. Virüs yüzeylerde 48 saate, kıyafetlerde 24 saate kadar ve insanların ellerinde 12 saate kadar hayatta kalabilir.

Köpekler, hastalık belirtileri bile göstermeden virüsü kaybedebilir, bu da görünüşte sağlıklı bir köpeğin hala diğer köpekleri enfekte edebileceği anlamına gelir. Köpek gribi olan köpeklerde öksürük, ateş ve sümüklü bir burun gelişir, bu da bir köpek kulübesinde öksürük olduğunda gözlenen aynı belirtilerdir.

Köpek gribi için bir aşı vardır, ancak şu anda her köpek için önerilmez. Köpeğiniz için köpek gribi aşısının önerilip önerilmediğini öğrenmek için veterinerinize danışın.

Köpek parvovirus (“parvo”)

Parvo , köpek parvovirus tip 2’den kaynaklanır. Virüs çok bulaşıcıdır ve gastrointestinal sisteme saldırır, ateş, kusma ve şiddetli, genellikle kanlı ishale neden olur. Kirlenmiş dışkı, yüzeyler, kaseler, yakalar, tasmalar, ekipman ve insanların elleri ve kıyafetleri ile köpekler arasında doğrudan temas yoluyla yayılır. Ayrıca yıllarca toprakta hayatta kalabilir ve virüsü öldürmeyi zorlaştırabilir. Parvo tedavisi çok pahalı olabilir ve birçok köpek yoğun tedaviye rağmen parvo’dan ölür.

Neyse ki, parvo için bir aşı var. “Çekirdek” bir aşı olarak kabul edilir ve her köpek için önerilir.

Dış parazitler (keneler, pire ve uyuz)

Keneler, pire ve uyuz gibi dış parazitler oldukça yaygın köpek problemleridir. Çevreden keneler, diğer köpeklerden ve çevreden pire ve diğer köpeklerden uyuz köpek toplantılarında risk oluşturmaktadır. Keneler hastalıkları bulaştırabilir (aşağıdaki kene kaynaklı hastalıklara bakınız). Pireler, bazı tenya türlerinin yanı sıra bazı hastalıkları da iletebilir ve köpek (ler) inize otostop yaparlarsa evinize ve bahçenize istila edebilirler.

Köpeklerde dış parazitleri etkili bir şekilde önlemek ve tedavi etmek için birçok onaylanmış ürün mevcuttur . Köpeğiniz için en iyi ürün hakkında veterinerinize danışın.

Cheyletiella akarları köpeklerde “yürüyen kepek” ‘e neden olur (köpeğin gövdesinde kaşıntı ve pul pul deri). Doğrudan temasla köpekten köpeğe yayılırlar ve pirelerden daha agresif tedavi gerektirebilirler.

Gübreler ve böcek ilaçları

Bazı gübreler ve böcek ilaçları köpekler için toksik olabilir. Son zamanlarda gübre veya böcek ilacı ile tedavi edilen alanlarda evcil hayvanınızın yürümesine, koşmasına, oynamasına veya dolaşmasına izin vermeyin.

Mantar enfeksiyonları (blastomikoz, histoplazmoz, kriptokokoz, koksidioidomikoz, vb.)

Topraktaki mantar organizmaları, kirlenmiş toprağı yerken veya koklarken köpekleri enfekte edebilir. Köpekler ciltten, özellikle cilt yarası yoluyla da enfekte olabilir. Görülen mantar türleri ABD genelinde değişiklik göstermektedir: histoplazmoz Doğu ve Orta ABD’de daha yaygındır; blastomikoz Güneydoğu, Güney Merkez ve Orta Batı bölgelerinde daha yaygındır; kriptokokkoz Kuzeybatı Pasifik bölgesinde daha yaygındır; ve güneybatı ABD’de koksidioidomikoz daha yaygındır Histoplazmoz kuş veya yarasa dışkısı ile yayılabilir.

Genel olarak, mantar vücudu solunum yolundan enfekte eder ve ateş, öksürük, uyuşukluk ve grip benzeri veya zatürre benzeri belirtilere neden olur. Yenilirse, sindirim sorunları (örn. Ağrı, ishal) oluşabilir. İmmünsüprese köpeklerin (hastalık veya bazı ilaçlar nedeniyle bağışıklık sistemleri zayıflamış köpekler) bu mantarlarla enfekte olma ve hastalık geliştirme olasılığı daha yüksektir.

Kalp Kurtları

Kalp kurtları sivrisinekler tarafından yayılır ve öksürük, uyuşukluk, nefes almada zorluk, kalp hastalığı ve ölüme neden olabilir. Neyse ki, kalp kurdu enfeksiyonunu önlemek için birçok onaylanmış ürün var. Köpeğiniz için en iyi ürün hakkında veterinerinize danışın.

Sıcak çarpması

Sıcak çarpması sıcak ve sıcak havalarda büyük bir risktir. Köpeğinizin her zaman bir kürk giydiğini ve genellikle sizden daha sıcak olduğunu unutmayın. Bir insan için sadece biraz sıcak görünen bir sıcaklık, bir köpek için çok sıcak olabilir. Buna köpek toplantılarındaki köpeklerin genellikle aktif ve oyun oynadığı gerçeğini de ekleyin ve ısı köpeğiniz için ölümcül olabilir. Sıcak günlerde evcil hayvanınızı asla arabada bırakmayın. 70 ° F’lik bir gün bile arabada çok sıcak olabilir. Puglar, Boston Terrier, boksörler, buldoglar vb.

Sıcak çarpması belirtileri arasında aşırı nefes nefese ve salya akması, endişe, halsizlik, anormal sakız rengi (daha koyu kırmızı veya hatta mor), çökme ve ölüm bulunur.

Sıcak çarpması belirtileri gösteren herhangi bir köpek hemen gölgeli bir alana götürülmeli ve birkaç dakikada bir sıkılan ve yeniden ıslanan soğuk, ıslak havlularla soğutulmalıdır. Köpeğin vücuduna soğuk su akıtmak ve hızla silmek (böylece su cildin ısısını emer ve hemen silinir) yardımcı olabilir. Isı çarpması hızla ölümcül olabileceğinden, köpeği hemen bir veterinere götürün.

yaralanmalar

Bilmediğiniz köpekler ve / veya farklı mizaçlı köpekler karıştırıldığında, çatışma ve yaralanma riski vardır. Isırık yaraları derhal bir veteriner hekim tarafından değerlendirilmeli ve ısırma köpeğinin kuduz aşılama durumunu belirlemek için çaba gösterilmelidir. Aşırı kilolu köpekler ve daha hareketsiz yaşam tarzlarına alışkın köpekler daha aktif hale gelmeye teşvik edilmelidir, ancak aşırı aktivite onları eklem, kemik veya kaslara zarar verme riskine sokabilir. Köpeğiniz fazla kiloluysa ve / veya aktivite seviyesini artırmayı planlıyorsanız, köpeğinizi en az yaralanma riskiyle aktif hale getirmek için en iyi plan hakkında veterinerinize danışın.

Bağırsak parazitleri

Yuvarlak kurtlar, kancalı kurtlar, kırbaç kurtları ve tenyalar gibi bağırsak parazitleri , köpeğin dışkısına geçen yumurtaları bırakır ve kirlenmiş toprağı yediklerinde, kontamine kürk veya pençeleri yalar ya da enfekte köpeklerin dışkısıyla kontamine su içtiklerinde diğer köpeklere bulaşırlar. Tenyalar köpekler pire, bit veya tenya ile enfekte kemirgenler yediğinde yayılır.

Bu solucanlar yetersiz beslenmeye neden olabilir (çünkü yiyecekler sindirilirken besinleri çalarlar) ve ishal ve kancalı kurtlar kan kaybına neden olabilir. Solucanları tedavi etmek için birçok ürün vardır ve evcil hayvanlarınız için uygun ürünler için veteriner hekimlerine danışmalısınız.

Coccidia ve Giardia , bağırsağın astarına zarar veren tek hücreli parazitlerdir. Köpekler, enfekte toprak yiyerek veya kontamine pençeleri veya kürkleri yayarak koksidya ile enfekte olabilir. Yavrular en yüksek enfeksiyon ve hastalık riski altındadır.

Köpek kulübesi öksürüğü

Kennel öksürüğüne virüs ve bakterilerin bir kombinasyonu neden olabilir. Çok bulaşıcıdır ve enfekte bir köpekle temas ederse köpeğinize bulaşabilir. Köpek kulübesi öksürüğü olan köpekler hastalığın erken evrelerinde hasta gibi görünmeyebilir, ancak yine de diğer köpekleri enfekte edebilirler. En yaygın olarak, köpek kulübesi öksürüğü olan köpeklerin sümüklü bir burnu ve kuru, korsan bir öksürüğü olacaktır.

Köpek kulübesi öksürüğü için aşılar vardır, ancak tüm köpeklerin aşı alması gerekmez. Köpek kulübesi öksürük ( Bordetella ) aşısının köpeğiniz için uygun olup olmadığı konusunda veterinerinize danışın .

Leptospirosis

Leptospirosis , Leptospira bakteri türlerinden kaynaklanır . Bakteriler enfekte olmuş hayvanların idrarına dökülür ve hayvanlar ve insanlar genellikle kontamine su içerek veya kontamine toprak veya yiyecekle temas ederek enfekte olurlar. Leptospira ile enfekte olan köpeklerde ateş, kas güçsüzlüğü, kusma, uyuşukluk, karın ağrısı ve böbrek veya karaciğer yetmezliği gelişebilir. Leptospiroz için bir aşı vardır; aşının köpeğinize uygun olup olmadığı konusunda veterinerinize danışın. Bazı köpek distemper kombinasyon aşıları arasında bir Leptospira aşısı bulunmaktadır.

Kuduz

Herhangi bir memeli kuduza neden olan virüsle enfekte olabilir . Çoğu köpek parkları ve organize köpek toplantıları kuduz aşısının kanıtı gerektirir, ancak bazıları gerektirmez. Kuduz, kuduz virüsünden kaynaklanır ve hastalık belirtileri göstermeye başladığında hayvanlarda% 100 ölümcüldür. Virüs, enfekte bir hayvandan bir ısırık veya bir deri yarasını kirleten tükürük ile tükürük yoluyla yayılır. Buna ek olarak, yaban hayatı ile herhangi bir temas (yarasalar dahil) kuduz enfeksiyonu riski oluşturabilir. Rakunlar, kokarcalar ve diğer vahşi hayvanlar kuduz virüsünü taşıyabilir ve köpeklerin toplandığı bölgelerde bulunabilir.

Neyse ki, kuduz enfeksiyonu aşı ile önlenebilir. Birçok yerel ve eyalet hükümeti köpekler için düzenli kuduz aşısı gerektirir.

Bölgesel vahşi yaşam riskleri ve vahşi hayvanlar

Vahşi yaşam köpeklerle karıştırılarak kuduz ve veba gibi hastalıkların yanı sıra yaralanma riskini artırabilir. ABD’nin bazı bölgelerinde, çayır köpekleri genellikle köpek parklarını istila eder. Çayır köpekleri, vebaya neden olan bakterileri taşıyabilen pire taşırlar. Kokarcalar, rakunlar, tilkiler, vahşi kediler ve domuzlar ve diğer vahşi hayvanlar da kuduz ve köpekleri enfekte edebilecek diğer hastalıkları taşıyabilir. Yabani köpekler hastalık ve yaralanma riskleri gösterir.

Saçkıran

Adının bir solucan olduğunu öne sürmesine rağmen, saçkıran aslında cildin mantar enfeksiyonundan kaynaklanmaktadır. Enfekte bir köpeğe, yatağına veya enfekte olmuş köpeğe temas eden bir şeye temas ederek yayılabilir. Mantar toprakta da hayatta kalabilir. Saçkıran adını alır çünkü genellikle dairesel saç dökülmesine neden olur. Bazı köpekler alanları aşırı derecede kaşıyor, bazıları ise kaşıntılı olmayabilir. Birçok köpek tedavi edilmeden iyileşir, ancak genellikle enfeksiyonu diğer köpeklere veya insanlara yaymalarını önlemek için tedavi edilirler.

Kene kaynaklı hastalıklar (hemobartonelloz, babesiosis, ehrlichiosis, Lyme hastalığı gibi riketsiyal hastalıklar ve diğerleri)

Köpekleri enfekte edebilecek çeşitli hastalıklar, Lyme hastalığı ve diğerleri de dahil olmak üzere keneler tarafından yayılır . Bazı hastalıklar ABD’nin belirli bölgelerinde daha yaygındır. Bu hastalıklar anemi (kan kaybı), topallık, halsizlik, uyuşukluk, organ yetmezliği ve hatta ölüme neden olabilir. Bu hastalıkları önlemenin en iyi yolu kene ısırıklarını önlemektir. Kene ısırıklarını azaltan ve köpeklerde keneleri öldüren birçok ürün var; köpeğiniz için en iyi ürün hakkında veterinerinize danışın. Köpeğinizin dışarıdaki köpek toplantılarından sonra keneler olup olmadığını kontrol edin ve kene (ler) i mümkün olan en kısa sürede çıkarın.
  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.